

#13 Od tekača za tekača
Marjan Zupančič bo 18. julija ob 6h zjutraj startal v lov na rekord na Slovensko planinsko pot s ciljem premagati jo v manj kot 7 dneh. Na poti ga bo spremljalo precej tekačev pod okriljem Alpe Adria Trail Cup ekipe, ki je glavni koordinator Marjanovega podviga in ga bo spremljala na vsakem koraku. Z Marjanom smo se pogovarjali v intevjuju Od tekača za tekača.
Več si preberite spodaj.
Za aktualnosti o Marjanovem podvigu pa pojdite na spletno stran: http://alpeadria-trailcup.com/sl/rekord-slovenska-planinska-pot-2020/
Ime in priimek: Marjan Zupančič
Vzdevek: V službi “pri mojih strankah” imam vzdevek maratonec. Poznan pa sem tudi kot klešman, še iz časov, ko sem kolesaril.
Starost: 49 let
Kraj bivanja: Bohinjska Bistrica
Tekaški klub: Klub Gorskih Tekačev Papež
Anja Klančnik izprašuje Marjan Zupančič
(3 unikatna vprašanja)
(3 unikatna vprašanja)
A: Tvoje izjemne motivacije marsikdo ne dojame! Kot tudi tega ne, da greš ponovno na SPP? Kaj je vir tvoje energije?
M: S športom se ukvarjam že od mladosti, in že od takrat vem, da so dobri rezultati pogojeni z dobrim treningom. Motivacijo imam v sebi in v podpori moje družine. Gibanje in predvsem izzivi so moja inspiracija in s tekom lahko premikam meje svojega telesa. Najbolj me motijo »kavč komentarji«, saj ne odražajo življenjskega razmišljanja. Človeško telo in um sta namreč že od pradavnine usmerjena v premagovanje ovir, naporov ter iskanje uspešnih rešitev. Življenje v »coni udobja« pomeni le preživetje. Šele ko preko napora začutiš svoje telo dejansko živiš. Zelo veliko mi pomeni tudi moja družina, pozitivnost, kolegialnost ter odprtost. Zato lahko tudi ponovno povežem tekače na SPP.
A:Kaj bi lahko rekel o tvoji prehrani med vzdržljivostnimi preizkušnjami, ki predstavlja pravi fenomen?
M:Preko tekaških izkušenj sem tudi sam ugotovil, da je moja prehrana skregana s vsem, kar omogoči uspešni trening ter uspešno tekmo. Očitno je moj metabolizem poseben, saj na 100km teka pojem le kakšen rogljiček, energijski napitek ali kakšen gel. Prav teko sem bil na masaži morda trikrat v svojem življenju; ter ne glede na dolga tekaška leta nimam nobenih poškodb. Tak sem, ko sem utrujen počivam in ko sem lažen/žejen potem jem/pijem. Na dolgih tekih je to lahko tudi problem, saj utrujenost prevlada nad telesom. Zato se trudim in uživam tudi planirane obroke.
A: Torej – rekord na SPP tretjič – zakaj?
M: Planirane tekme v letošnjem letu so vse odpadle, zato sem se odločil svoj dopust preživeti na SPP. Sprva sem jo nameraval preteči v počasnem temu, a potem smo se z ekipo Alpe Adria Trail Cup (AATC) odločili, da gremo za res. Pri ponovni postavitvi rekorda ter izboljšanju časa za 7 ur je namreč bistvena logistična ekipa. To je izredno zahtevno in naporno delo, saj moraš poleg skrbi za pot spremljati če časovni potek, stanje /prehranjevanje tekača, njegov počitek, spremljevalce ter vreme. Veliko je diskusije na kakšen način naj se preteče/prehodi SPP, vendar pa te komentarje postavljajo predvsem tisti, ki te poti ne zmorejo. Še vedno je to zelo zahtevna pot preko 23 vrhov, med katerimi so tudi najvišji in zelo zahtevni vrhovi Kamniško Savinskih Alp, Karavank ter Julijskih Alp. In prav vsak ki jo naredi je odlično pripravljen gornik – fizično in psihično. Vsak ima tudi svoj način (ali po posameznih vrhovih ali v celoti) ter svoj motiv. Moj letošnji motiv je še enkrat občutiti lepoto narave, povezati tekače ter narediti rekord.





















